5 Haziran 2017 Pazartesi

RAMAZANDA BAŞKA SOFRALARA DESTEK VERMEK İSTER MİSİNİZ?


Bu yazıyı çok geç yayınlıyorum. Bilen sebebini bilir tekrar yazmayacağım yavaş yavaş yeniden adapte olmaya çalışıyorum hayata.   Neyse ki henüz 20 gün daha var ramazanın bitmesine o yüzden de şimdi bir iki kişiye bile ulaşsa bu yazı yine kardır diye düşünüyorum :) 

Ramazanları paylaşımı ve empatiyi geliştirdiği için çok seviyorum. Blogumda daha önce bahsettiğim bazı oluşumların ihtiyaç listelerini yazacağım bugün size. Ne kadar destek olabilirsek o kadar destek olabilelim. Önceliği Mahmut Hocamın kurduğu Aşhane'ye vermek istedim.

Aşhane : Sarı minibüsüyle her gece kar, kış demeden evsizlere çorba dağıtan bir oluşum. Tabii önce tek bir tane Aşhane varken Mahmut Hocamın kendisine gelen destek taleplerini teşvikiyle Türkiye'nin diğer şehirlerinde de Aşhane'ler kurulmaya başladı. Aşhane evsizlere, maddi durumu olmayan ailelere ve göçmenlere destek veriyor. Evinizde kullanmadığınız ama kullanılabilir durumda, temiz eşyalarınızı bağışlayabilirsiniz ya da giyilebilir kıyafetlerinizi. Aşhane geçen gün bir ihtiyaç listesi yayınlamış

 ***Hijyenik kadın pedlerine ,temel erzak maddelerine, çocuklar için kıyafet ihtiyacından bahsetmiş bir de ihtiyaçlı aileleri ziyarete davet etmiş bizleri. Yakında olsam Aşhane ile iftar ziyaretlerine gitmeyi o kadar isterdim ki. Yapabilecek durumda olanlara ve bu ziyaretlerde bulunmak isteyenlere irtibata geçmelerini tavsiye ederim. Aşhane'ye ulaşabileceğiniz adresler şu şekilde,

Facebook'ta Aşhane @ashanecorba Twitter'da Aşhane @ashanecorba

Mail adresi: ashanecorba@gmail.com Telefon numarası:  0538 283 82 02 irtibata geçip yaşadığınız yerde yardım yapabileceğiniz bir oluşum var mı onu da öğrenebilirsiniz. Hiçbir şey yapamıyorsak da paylaşırız değil mi? :) Şefkat-Der: 1995'te kurulan ve Konya'da ve İstanbul'da iki şubesi bulunan Şefkat-Der ihtiyaçlıları tespit edip destek veren bir diğer kuruluş. Evler tutup evsizlerin barınmasını bile sağlıyor bu güzel dernek. Sığınma evleri, öğrenciler burs dağıtımı o kadar geniş bir yelpazesi var ki. Aynı zamanda depoları varmış kışın özellikle kıyafete çok ihtiyaç duyuluyormuş yırtık, kullanılamaz halde olan kıyafetler dışındakileri alıyorlar bilginiz olsun. Tek eksik kıyafet değil elbette erzak hatta para yardımı da yapabilirsiniz Şefkat-Der'e. 

Şefkat-Der'e ulaşabileceğiniz adresler:

Websitesi: www.sefkatder.org  mail adresi: sefkat_der@mynet.com 

Facebook'ta Şefkat-Der: @Şefkat-Der Twitter'da Şefkat-Der : @SefkatDerDernek 

Telefon Numaraları: 0 212 244 85 97/ 0 332 351 27 65/ 0 535 733 77 13 

Çorbada Tuzun Olsun Derneği: Çok şeker gencecik insanlardan oluşan bir dernek Çorbada Tuzun Olsun. Geçenlerde aradığımda çok çok tatlı bir ses karşıladı beni ve depoları olmadığı için kıyafet alamadıklarını söyleyip olası yerlere bile yönlendirdi.  İnsan bu kadar kuvvetli ve bu kadar cıvıl cıvıl bir sesle iletişim kurunca bile kendini iyi hissediyor :) Dilerseniz onlarla birlikte gece çorba dağıtımına çıkabilir ya da maddi bağış yapabilirsiniz. Ya da başka ne yapabileceğinizi öğrenmek için kendileriyle iletişim kurabilirsiniz. 

Websitesi: www.corbadatuzunolsun.org Facebook'ta Çorbada Tuzun Olsun: @corbadatznolsun Twitter'da Çorbada Tuzun Olsun: @corbadatznolsun  Telefon Numarası: 0505 996 71 34 

Kurtköy Patileri:  Ramazan dedik paylaşım dedik ee peki sadece insanlarla mı sınırlı kalalım? Yahu minikleri unutur muyum? Kurtköy'de yalnızlıklarına terk edilen köpekleri beslemek için bireysel olarak başlattığı hareketine gönüllülerle devam eden bir adamın Murat Cem Yetkin'in oluşturduğu bir güzellik Kurtköy Patileri. Her bir köpekle ayrı ayrı ilgilenip ciddi ciddi takibini yapması beni çok etkilemişti. Sadece besleme değil klinik tedavi ve sahiplendirme de yapıyor Murat Bey. Kendilerine  mama desteği verebilirsiniz. Mamayı internetten tercih ettiğiniz bir siteden sipariş edip adrese yollayabilirsiniz ya da https://www.patifood.com/kurtkoy-patileri Kurtköy Patileri'ne 1 kg da olsa mama bağışlayabilirsiniz 1 kg mama sadece 3,5 lira ee ne duruyoruz haydi! 

Kurtköy Patileri'ne ulaşabileceğiniz sosyal medya adresleri şu şekilde,

Facebook'ta Kurtköy Patileri: @kurtkoypatileri Twitter'da Kurtköy Patileri: @KurtköyPatileri 

Patifood: Yahu ben kendi şehrimde bulunan sokak hayvanlarına da destek vermek istiyorum Dilek. Yok mu bir önerin derseniz Patifood'a girip mama kumbarası bölümüne tıklayıp bulunduğunuz şehirdeki alternatiflere mama yollayabilirsiniz. Ramazan bereketinden kediler de köpekler de nasiplensin yahu! :) 

www.patifood.com adresinde ihtiyaçlı o kadar çok kedi ve köpek var ki. 1 kg mama sadece 3,5 lira ve kargo da ücretsiz. Daha ne olsun :) 

Bu alternatifler benim bir şekilde iletişime geçtiğim ya da iletişimde olduğum ve güvendiğim alternatifler. Elbette hiç duymadığımız niceleri de mevcuttur. 

Bu tip bir oluşumuz ya da duyduğunuz bir oluşum var ve destek ihtiyacı varsa lütfen dilekce54@outlook.com adresine mail atın ben seve seve paylaşır ve elimden geleni yaparım :)

Hiçbir şey yapamıyorsak paylaşarak destek vermek isteyenlerle ihtiyaç sahiplerini buluşturabiliriz :) 

Hepinize paylaşımların kocaman kocaman olduğu bir ramazan diliyorum.

Çokça sevgiler. 

Not: Görsel Aşhane'nin Facebook sayfasından alınmıştır.