3 Aralık 2015 Perşembe

Engel Beyinlerde!

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü..

Tüm engellerin beyinde aşıldığını düşünüyorum... Sık yaptığımız gibi öteleştirmek, dışlamak ve yadırgamak onlara sadece kendilerini kötü hissettirecektir.. Toplumdan tecrit bir engelliye yapılacak en büyük kötülüklerden biri bence..
Bir de şu malum kelimeler "özürlü, geri zekalı" vs vs...  İş bu kelimeleri kullanmayı kesmekle bitmiyor tabi... Onları gördüğünüzde, garip bir şey görmüşçesine gözlerinizi devirerek bakmanız ya da acıyarak bakmanız da işleri daha iyi bir noktaya getirmiyor inanın...Bir engelli yakınıydım ben de geçmişte.. Tüm hayatlarına tanık olmuş biri  olarak sizden rica ediyorum.. Hiçbir şey yapamadığınız noktada İŞİNİZE BAKIN! Ama bir engelliye gözlerinizi devirim bakmayın... Yarın için de, her sağlıklı bireyin birer engelli adayı olduğunu lütfen unutmayın.... 

Hepinize sağlıklı bir ömür diliyorum ve ricamı yinelemek istiyorum "lütfen engel siz olmayın!" Bu videoyu buraya eklemek istedim.. Yaşamı sadece "sağlıklı olan bizlere" uyarladığımız takdirde "ötekilere" verdiğimiz acının en somut örneğiydi.. Yüreğime dokundu...22 yorum:

 1. Annemin kalça ameliyatından sonra bizde çokk iyi öğrendik aslında bu dünyada yaşamanın engelliler için ne kadar zor olduğunu...empati kurmak çok önemli sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annenize çok çok geçmiş olsun diyorum. Benden de çok sevgiler :)

   Sil
 2. Bugün bir arkadaşımızın çok güzel paylaşımını okudum. "evde yazan kişi"nin. Aslında "hepimiz bir engelli adayıyız" derken bile ne kadar yanlış yaptığımızı farkettim. Hepimiz derken bile farkında olarak ya da olmadan ayrıştırıyoruz kardeşlerimizi.
  Videoyu izlerken ilk başta denemek amaçlı sandalyede olduğunu zannettim beyefendinin. Öyle ya tipe, giyinişe vb göre kahrolası ön yargılarımız... Sonra neden böyle başımıza gelmeden farkındalığımız artmıyor diye üzüldüm. Engelsiz bir hayat olsaydı dahi, bu zihniyetle bebek arabalarının, yayaların bile yürüyemediği bir dünyada yaşıyoruz. Kendimizin hayatını yine kendimiz karartıyoruz.
  Ne desem az geliyor Dilekciğm, bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim gibi düşünmüşsün sen de... Bu çocuk baletmiş üstelik... Ya ne desem hiç doğru kelimeyi seçemeyecekmişim gibi geliyor... Bir şeyler hep eksik hep eksik...

   Sil
  2. Bir baletin, vücudunu kullanarak mesleğini, hobisini sürdüren birinin, hayatının bir döneminden sonra herşeyi farklı yaşamak zorunda olması daha da zor. Allah herkese acil şifalar versin inşallah.

   Sil
  3. Ne yazık ki :( Amin inşallah tez vakitte şifa bulsunlar.

   Sil
 3. Aynen, hiçbirimizin garantisi yok, yarın ne olacağımız muamma! Etkileyici, manidar söz - şu an sağlıklı olsak da yarın için engelli adayı sayılırız! - sizde dile getirmişsiniz, yazıyı okurken gözlerim bu cümleyi arayarak ilerledi, hiç aklımdan çıkmaz çünkü! Gözleri devirerek bakma olayının artık olmadığını düşünmek istiyorum! Kaçıncı yüzyıla geldik, aşalım artık :) Bugün kutlu, mutlu olsun sağlıklı olup engelli beyinlere de geçmiş olsun ;) Güzel paylaşım için teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki, insanı en üzen şey o "yargılayıcı ve hadsiz" bakışlar... Ben teşekkür ederim asıl yorumunla destek verip yalnız bırakmadığın için :)

   Sen de lütfen "siz" çok resmi yahu ;)

   Sil
  2. Aslında pek de dikkat etmem, türkçe konusunda diplerde olduğumdan :) Tabbi ki bundan sonra sen olur ;)

   Sil
 4. Bu videoyu izlediğimde çok duygulanmıştım. Eşim arabayı park ederken hiç dikkat etmezdim engelli girişine mi park ediyor diye. Şimdi o girişin yakınında dursa bile arabayı ileri çekmesini söylüyorum. O insanların hayatları yeterince zor, daha fazla zorlaştırmamak için elimizden geleni yapmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Üstelik de büyük şeylere gerek yok incelikler yeter hayatlarını kolaylaştırmak için. İşte senin gibi detaylara dikkat eden insanlar çoğaldıkça daha güzel olacak bence. Teşekkürler sana :)

   Sil
 5. Doğru...

  Engel beyinlerde...

  Neyse, ben de beklerim. Kitabım çıktı çıkıyor! )

  YanıtlaSil
 6. O dikkatli ve acınası bakışlar beni de çok üzüyor.. Bazen yürürken sen farketmesen de yanındaki dürtüveriyor "bak, bak" diye..
  Refleks olarak dönüp bakınca o insanın yerine koyup kendimi mahcup mahcup dönüveriyorum. :(
  Engellilerin engellerini kaldıramıyoruz, engel teşkil etmeyelim bari. Onlar ön sezileri ile, inançları ile bizden daha güçlü olamayı başarıyorlar zaten. İçlerindeki gönül tellerini sızlatmaya hiç gerek yok. Varsa yapacak bir şey, bari insanca, üzerimize düşeni yapalım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki, o bakışlar insanın yaşam enerjisini bir anda çekiyor.. Gölge etmesek başka ihsan istemezler aslında ...

   Sil
 7. Ne güzel bir konuya temas etmişsin.
  Gerçekten de kimi zaman onlar için yapacak bir şeyi olmayan bir insanın sırf bakmayarak, görmezden gelerek bile bir yararı olabilir. En azından ''engel'' olmamak adına...
  Ama gözlerini dikince... :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. O göz devirerek bakanlarla zaman zaman ben de karşılaşıyorum ne bileyim bir kıyafetime, saçıma vs bile dikkatle bakılsa sinir oluyorum.. Diğer durumu düşünemiyorum bile :(

   Sil
 8. Genç baletin hikayesini ana haber bülteninde izlemiştim. Hiç unutamadım. Pırıl pırıl bir genç üstelikte balet... Trafik kazaları başta olmak üzere, iş kazaları da engelli üretme açısında ön sıralarda yer alıyor. Kafanıza kazara bir saksı bile düşse tahmin edilemeyecek hasarlara yol açabiliyor. Allaha emanet yaşıyoruz... Bakış olayında herkes birbirine bakabilir ama aşırıya kaçtığında sinir zıplatan bir duruma sebebiyet verdiği doğrudur. Hele söz konusu çocuklar olduğunda annelerinin bakma demelerine aldırmadıklarında yedikleri o şaplaklar traji komik oluyor. Yazılabilecek çok örnek var... Yıllar öncesinin bir istatistiğini hatırlıyorum 8 milyon engelli yaşıyordu ülkemizde. Hastaneler tarafından raporlanmış 8 milyon insan; nüfusun %10 na tekabül ediyor. Kabinede bakanlık verilse yeridir bence. Bu insanlarla Milli Eğitim ayrı ilgileniyor, Sağlık Bakanlığı ayrı Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı ayrı... Ayrıca vakıflar ve belediyelerin kuruluşları var. E-devlet olayına geçildikten sonra biraz düzene girmiştir diye düşünmekle birlikte yine de bir çok başlılık söz konusuymuş gibi görünüyor gözüme... Daldan dala atladım :) Son olarak Kasım 2015 seçimlerinde Şafak Pavey'i meclise milletvekili olarak gönderenler arasındaydım. Bunu da belirterek herkeslere engelsiz günler diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika bir fikir ayrı bir bakanlık Zülal. Aslında çok fazla başlık açmak lazım ama yüzeysel geçtim zira yazmak, anlatmak, empati kurulsun istediğim o kadar çok şey var ki...

   O kazalar.. O ihmal yüzünden bir insanın tüm hayatını engelle geçirmesine yol açan kazalar.. Affedemiyorum içip içip araba kullananları. İş yeri güvenliğini sağlamayanları. Dikkatsizce inşaat yapanları... Dediğin gibi allaha emanet yaşıyoruz...

   Sil

"Güzel yazı, emeğinize sağlık, benim sitem de şu ben de beklerim, bu bir otomatik yorumdur" tarzı sadece yorum yapmış olmak ve link bırakmak amacıyla yapılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Alakanıza teşekkürler :)