27 Temmuz 2015 Pazartesi

Book Courtship Tag ( Kitap Mimi)

Sevgili Kitap Eylemi beni bu şahane mimde mimlemiş. Aslında sıcaktan insanın bıyıkları terlerken yazı yazmak şöyle dursun, nefes almak bir tük başlı başına :( Fakat hem Kitap Eylemi'ni hem de kitapları çok sevişimden mütevellit derhal yanıtlıyorum!!! :) Adım 1) İlk Bakış-Kapağı Yüzünden Aldığın Kitap?
Zeki Kayahan Coşkun'un "Durun Siz Evlenemezsiniz!" isimli kitabını kapağına bayılarak almıştım. Fakat içeriğinin kapağından 10 kat güzel olduğunu söylemeliyim. Ödünç kitap vermekten de bu kitapla vazgeçtim.. Gittiği yerden gelmedi ve baskısı da yok :( 

Adım 2: İlk İzlenim- Arka Kapak Yazısı Yüzünden Aldığın Kitap?O kadar fazlalar ki..

Adım 3: Harika Uslüpla Yazılmış Kitap? 

Zeki Kayahan Coşkun'un tüm kitaplarını örnek verebilirim. İnceden inceye ve açıktan açığa dokundururken inanılmaz güldüren nadir yazarlardan bence :D Bir diğer ve alakasız örnek de Bilinçakışı metoduyla yazdığı kitaplarıyla fahri ablam ilan ettiğim (Duysaydı sevinirdi eminim :) Virginia Woolf kitapları.

Adım 4: İlk Buluşma- Sana Serinin Devamını Aldırtan Serinin İlk Kitabı?

Seri sayılır mı bilmem ama Sherlock Holmes var buna yakın. Ama yazarlar da var birini okuduğum ve diğer tüm kitaplarına sahip olduğun. Sabahattin ALİ, Virginia Woolf, Zeki Kayahan Coşkun gibi.


Adım 5: Geceyarısı Telefon Konuşmaları- Seni Bütün Gece Ayakta Tutan Kitap? Yaramı deşti bu soru.. Rüzgar Gibi Geçti! 2 ciltlik olanını okuma şansına erişmiştim üstelik.. Hayatımı bir şekilde bir kitabın içinde yaşayabilecek olsam Scarlet olup bu kitaptan asla çıkmazdım! Ah hayatımın aşkı Rhett neredeysen bul beni.. :) .

 Adım 6: Her Zaman Aklımda- Hiç Aklından Çıkaramadığın Kitap?Tabi Kürk Mantolu Madonna.. O kadar güzel ve o kadar bendi ki.. Her cümlesi koca bir hayat dersi.. Haa geçenlerde bir blogda gördüm bir arkadaş baya sağlam bir paragrafını alıp kendi yazdığı yazının içine oturtmuş.. Başka bir arkadaş da (Bu şahıs edebiyat öğretmenidir) "Ay ne güzel yazmışsın" demiş.. Çalan da istifini bozmadan "Sağol beğendiğine sevindim" demiş.. Hangisinin durumu daha trajikti bilemedim.. Deli cesareti olsa gerek.. Çok güldüm ama itiraf edeyim hemen gittim Sabahattin Ali ne güzel söylemiş diye de yazdım altına oh olsun! :D 
Adım 7: Fizikselleşme- Eline Alıp Okuduğunda Sana Güzel Hissettiren Kitap?Hangi birini desem bir diğerinin hatırı kalır.. Okumak tümden beni, fikirlerimi ve kafamı güzelleştiren bir eylem zaten :D Adım 8: Aileyle Tanışma- Ailene ve Arkadaşlarına Önereceğin Kitap?

Her önüme gelene Baba, Kürk Mantolu Madonna, Hayvan Çiftliği, Küçük Kara Balık, Küçük Prens ve Rüzgar Gibi Geçti'yi öneriyorum. BUNLARI OKUMADAN ÖLMEYİN! 

Adım 9: Gelecek Planları- Gelecekte Tekrar Okuyacağını Bildiğin Kitap ya da Seri?

Küçük Prens, Baba, Rüzgar Gibi Geçti ve Kürk Mantolu Madonna.. Ömrüm vefa ederse yeniden okunacaklar..

Dileyeni mimledim sayın :) Kitap konusundaki fikirlerinizi de lütfen yorum kutusuna yazın. Önerdiğiniz, yeni keşfettiğiniz kitapları da duymak isterim :) Yorum bırakanları seviyorum :D 28 yorum:

 1. teşekkür ediyorum , çok zarifsiniz. Zeki Kayahan Coşkun adını bir kez daha notlarıma ekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Zeki Kayhan Coşkun'u duymamıştım ben mizahçı galiba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DJ kendisi Matrax diye de bir radyo programı var hatta. Çok şahane analizleri var denk gelirsen oku derim. Tek dezavantajı kitaplarının baskısı yok 4 liralık bir kitabını bir sitede 35 liraya gördüm ne yazık ki..

   Sil
 3. Sabahattin Ali paragrafı çalmak da büyük cesaret. Hani etkisiz cümle sahibi bir adam olmuş olsa neyse. Okuduğun zaman unutulmuyo ki mübarek. Bi kitap yazmış daha bi 100 yıl kalacak elimizde :) yalnız bu arada Zeki Kayhan da o kapakla kesin bana da aldırtırdı kitabın kendini sorgusuz sualsiz :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya sorma şok oldum bir de pişkin.. Hayır diğeri de derin ve elit bir blog yazarı geçinen edebiyat öğretmeni.. Hangi birine yanam bilemedim. Sabahattin Ali yazdım kız zaten adamın adını bile doğru yazamadı.. Çaldığının ona ait olduğunu bile bilmiyor olabilir ne bileyim bir İnstagram ya da Twitter sözü dahi sanmışsa şaşmam :D

   Sil
  2. canımm adresimi değiştirdim ben gerçi herşey aynı url değişti. yanı umarım oyledır :D:D http://fokbiyigii.blogspot.com.tr/

   Sil
  3. :D Fok Bıyığı :D Yerim ben seni ya :D Tamamdır iyi ki söyledin yoksa yadırgardım ben :D

   Sil
 4. O arka kapaklara aldanıp ne kitaplar almıştım zamanında...

  YanıtlaSil
 5. Rüzgar gibi geçti kitabını okumadım ama filmini izleyip çok etkilenmiştim.Onların o aşkı neydi yahu?Birde sonu nasıl bitti öyle?
  Hollywoodun eski filmlerindeki naiflik şimdilerde malesef hiç yok :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmiyle kitabı o kadar güzel örtüşüyor ki.. Kitabı da tavsiye ederim muhakkak oku bir zaman..

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Türk edebiyatının en büyük kazanımlarından :)

   Sil
 7. AKM'nin sinema salonunda oynatılan 'Devlerin Ölümü' filmini izledikten sonra (sene 91-92 gibiydi), Sabahattin Ali'ye merak saldım. Bu kapı Asım
  Bezirci'ye açıldı. Peşinden kütüphaneden Ali'nin kitaplarını alıp okudum, satın da aldım. Bezirci ve Ali'ye bu kadar yoğunlaşmışken Sivas Olayları
  patlak verdi, akşam haberlerinde Bezirci'ninde hayatını kaybettiği haberini duyduğumda hüngün hüngür ağladım... Yazınız beni yine anılara götürdü... Ali'yi sevenlere tavsiyem Asım Bezirci'nin Sabahattin Ali kitabını okumaları olacaktır. Bir çok analizi içeren bu öğretici kitap Türkçeye gönül verenler tarafından okunmalı... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Sen" demeni rica edeceğim :) Senden gelen tavsiye başım üstüne derhal Kitapyurdu'ndan atıyorum sepete Bezirci'yi.. Yaşadığın çok yoğun bir şeymiş... Ben de yaşasam aynını hissedersim kesinlikle..

   Sil
 8. Virginia Woolf benim okul kitaplarımin yazarıdır. Ingilizce Öğretmenliğimde okudum ama bir de edebiyat bitirdik resmen. En çok ingilizce kitaplar okumusumdur bu yüzden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi Türkçesini anlayamayanlar ağır bulanlar var İngilizceden ben okuyamazdım şahsen. Şahane olmuştur eminim. Şanslısınız hocam :)

   Sil
 9. Sabahattin Ali kısmında bahsettiğin olaya öyle güldüm ki :D Dilek'tir ne yapsa yeridir ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan noktasına virgülüne dokunmadan çalıyorsa enazından araştırır kimin diye.. Tüm Türkiye okudu film olacak ve dünya dillerine çevrilecek Penguen tarafından hani diyorum "el insaf"!!! Tabi ki de müdahele ederim ;)

   Sil
 10. Rüzgar gibi geçtiyi o kadar merak ettim ki elimdeki zilyon çeşit kitaba aldırmadan(tabi ki hepsi okunacak)gidip alıcam sanırım :) Sanırım filmi de varmış izlemedim sen izlediysen önerir misin? Ve ben de o arka kapakları okuyup okuyup sepete atanlardanım eskiden kalma bir alışkanlık eskiden blog falan yoktu yaygın değildi ulaşamazdık bilgilere ama şimdi araştır çıksın dimi ama:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derin hemen elindeki kitapları bırak git al bu kitabı oku lütfen!!!!!!!!!!!!! Hem filmini hem kitabını dehşetle tavsiye ederim! Bir an durağanlaşmıyor kitap. Filmi yayınlandığında ben çocuktum ama kitaptan sonra tekrar bir kısmını izledim tam da zihnimde yer ettiği gibiydi! Önce kitap sonra film diyorum kesinlikle diyorum listende öne al :)

   Sil
 11. Ne güzel çok kitap okuyanlara hayranım:)) Taktir ettim seni canım. Ben de kitap okumayı seviyorum ancak zaman ayırabilsem keşke. En son Böğürtlen kışını okudum. her halde mutlaka okumuşsundur. Tavsiye ettiğin Rüzgar gibi geçti kitabını merak ettim doğrusu okumak isterim. Kürk mantolu madonna kitabını kızım okudu evimizde mevcut okuyayım bari. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Çok hatta haddinden fazla boş şuaralar zamanım o nedenle ben de okuyamadığım kitaplara öncelik verdim. Henüz Böğürtlen Kışı'nı okuyamadım ama çok duydum merak ediyorum. Kürk Mantolu Madonna elinizde varsa durmayın başlayın hemen! :) Rüzgar Gibi Geçti'yi de muhakkak okuyun :)

   Sil

"Güzel yazı, emeğinize sağlık, benim sitem de şu ben de beklerim, bu bir otomatik yorumdur" tarzı sadece yorum yapmış olmak ve link bırakmak amacıyla yapılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Alakanıza teşekkürler :)