14 Şubat 2015 Cumartesi

ÖZGE "CAN"I SUSTURDULAR...

Yazacak o kadar çok şey birikti ki içimde hepsini söylesem verem olmuş bir hastanın kan tükürmesine benzeyeceğinden korkuyorum. İçimde beklettiğim o patlamaya hazır dinamitten korkuyorum... Susuyorum ve bir kadın olarak erdemlice yazıyorum mağdur edenlerin hak etmediği bir erdem bu üstelik... Son dönemde gazetelerde okuduğum tecavüz ve şiddet haberlerinin bazılarını koyacak kategori bulamıyorum yazık ki... Misal ben hiç bir insana tecavüz eden köpek görmedim ama insanın tecavüz ettiği köpekleri duydum ve bu sapığın karşısına çıkarıldığı hakimin " Bu it kaç lira ki?" dediğini duydum.. Şimdi şöyle daha hazini ben 3 kadının bir erkeği arabaya atıp kaçırıp üzerine tecavüz edip tabi bununla da yetinemeyip yazıp cesedini de bir suya attığını görmedim ama kadına tecavüz edenlere saçma sapan sebeplerden "indirim" uygulandığını gördüm.. Bırakın kadını "insan" sıfatı kullandığımız hiçbir canlıya yakışmaz zaten bu tarz davranışlar.. 


Ben bugün yazı yazmayacağım. Bela da okumayacağım. Zira "Canı yanan sabretsin can yakan da yanacağı günü beklesin" demiş ya Hz. Muhammed.. Ben bekliyorum ama beklerken de elimden geleni yapmaya çalışıyorum aşağıda vereceğim link Facebook hesaplarınızdan erişebileceğiniz Change.org uygulamasına ait. Lütfen bir kez imzalayın ve lütfen duyurun ben bu tarz hesaplarda sosyal medyanın gücüne çok ama inanıyorum.. Tabi ki takipçilerimin de hassasiyetini ve bu tarz durumlara yaklaşımlarını biliyorum. Özgecan sustu ama milyonlarca KADIN milyonlarca Özgecan bıraktı.. İnanıyorum ki bu olay bir dönüm noktası olacak ve yargı sistemindeki boşluğu dolduracaktır. NURLAR İÇİNDE YAT ÖZGECAN!!!!! 

Lütfen ama lütfen 2 dakikanızı ayırıp bu linki imzalar mısınız? Ben sesimize ses verileceğine eminim çığ gibi büydükçe biz... Çünkü aslında hepimiz "o"yuz biraz.. Toplumun en üst seviyesinden en altına hergün ve hayatın istisnasız her alanında tacize uğruyoruz, aşağılanıyoruz, eziliyoruz, öteleniyoruz ve sesimizi çıkar(a)mıyoruz Hayır acziyetten değil körolasıca mahalle baskısından utancımızdan! Niye utanıyoruz ki yüksek seslerden??? Kendimiz için yap(a)madığımızı bu kez yapalım sesimizi çıkaralım en azından yapabileceğimiz platformlarda...


https://www.change.org/p/%C3%B6zgecan-aslan-a-tecav%C3%BCz-edip-yak%C4%B1p-atan-canilere-en-a%C4%9F%C4%B1r-ceza-yapt%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1-uygulans%C4%B1n/invite?after_sign_exp=default&just_signed=true&share=true

16 yorum:

 1. İmzaladım ama bu ülkedeki mevcut cezalar maalesef bu suç için yetersiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derhal revize edilmesi gerekiyor yargıdaki bu durumun ve ben eminim bu seslerin duyulacağını zira bu kadar sağır bir kulak olamaz ben çok umutluyum bunca imzanın yerine ulaşacağından. Çok teşekkür ederim duyarlılığınız için.

   Sil
 2. O kadar üzgünüm ki, hiç tanımadığım bir insan için içim burkuluyor.
  İnsan düşünmek bile istemiyor..
  haberlerin detaylarını okumuyorum.
  hiçbir insana reva değil bu yaşananlar..
  ama yaşandı :(
  bir süre önce de 6-7 yaşlarındaki bir kız çocuğu, Gizem Akdeniz. Üstelik bir yakını tarafından aynı akibete maruz kaldı.
  Allah'a yalvarıyorum bunların yaşanmaması için.
  Lakin adaletten beklentim yok;
  toplumsal ve ruhsal çöküş beni korkutuyor;
  insanların paraya ve mala tapan tavrı beni korkutuyor;
  İnsalığın bitmiş olması beni korkutuyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugün Diyarbakır'da da bir kadın kocası tarafından öldürüldü.. Birini öldürmek çok basit tecavüz etmek de dövmek de... Tanımadığımız insanlar ama "bu ben de olabilirdim"demekten alamıyor insan kendini:/ Çok katılıyorum adaletten beklentim yok benim de insan kavramında bir revizyona gitmek gerek bu gidişat onu gösteriyor...

   Sil
 3. Eğitim sadece okumak yazmaktan ibaret değil. Gel gör bunu bizim milletimize anlat. Kadına saygıyı öğrenememiş bir milletiniz.

  Namusu dillerinden düşürmeyen erkekler (geneli aynı) yine en büyük namussuzlukları yapmadı mı? İşte bu da en büyük örneklerinden sadece biri. Sokağa da mı çıkamayacağız artık. Nereye kadar devam edecek, nereye kadar sürecek bu ölümler, acılar. Kadın insan değil miydi? Rabbim kadınları yaratırken erkek himayesinde ezilsin, hor görülsün, şiddete maruz kalsın diye mi yarattı? Yoo, bu böyle devam edemez. Devam edemez dedikçe bir başka çirkef el uzanıyor kadının korunmasızlığına! Daha ne kadar sürecek bu !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah kadını ezsin diye değil emanet olarak yarattı erkeklere.. Bunu yapmak allahın emanetine hıyanettir öbür dünya inancı taşıyan bu varlıklar nasıl hesap verecek? Toprak kabul eder mi bilmiyorum...

   Sil
 4. Nereyi açsam dünya güzeli Özgecan'ın resmi, beynim uyuşuyor her gördüğümde , nefesin kesiliyor. Ne büyük acıdır, tarifsiz.
  İmzaladım tabii, bir umut belki bir caydırıcılığı olur verlen cezanın, biliyorum ki ne kadar ağır olsada bir nebze dahi hafiflemiyecek acısı ailenin.
  Yeni Türkiye kadınlar için , çocuklarımız, kızlarımız canlarımız için gittikçe daha zor bir yer oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız evladını kaybeden bir anne ne hisseder kendi anneciğimden bilirim... Çok zor ve tarifsiz.. Ama bu tarz bir ölüm daha da büyütüyor acıyı.. Dünyanın her yerindeki evlatları allah anne babalarına bağışlasın çok zor çok... Evet Türkiye'de yaşamak her geçen gün zorlaşıyor gitmek istemem ama bu da zor bir yaşam şekli... Dünyaya sığamıyoruz aslında KADINLAR olarak...

   Sil
 5. Allahindan bulsunlar adi&adamlar😞

  YanıtlaSil
 6. Haberleri okumaktan cenazede ki anne ve babasını izlemekten bizler perişan olduk ki Evlat acısıyla yanıp tutuşan anne ve babayı düşündükçe mahvoluyorum...
  Allah sabırlar versin ailesine...
  O caniler de hak ettikleri belalarını bulsunlar inşallah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç bakamadım haberlere sadece sosyal medyadan takip edebildim... Tabi ki herkes hakettiğine erecek zira yargıdan yırtsalar dahi ilahi adalet diye de bir şey var...

   Sil
 7. Özgecan , toplumun özellikle de kadınların bilinçaltında yaşadığı korkuların ve baskıların ortaya çıkmasını sağladı. Ve ne acı ki hepimiz mağdurmuşuz. Ben kendi adıma şunu farkettim ; asla özgür olmamışım. Hep bu korkularla kendimi kısıtlamışım. Ne yazık ki korkularımda da haklıymışım.( yalnız taksiye binme, geç saatlerde dışarıda yalnız kalma vs) .Şu anda en büyük travmam kızım. Onu nasıl koruyacağımı bilemiyorum ve gerçekten gelecek konusunda endişeliyim. Bunun sosyolojik olarak hesaplanmış bir süresi var mıdır bilmiyorum ama bir toplumun belli bir konuda , bugün harekete geçse dahi düzelmesi on yıllar alır diye düşünüyorum. Bizim çocuklarımız da bizim yaşadıklarımızı yaşayacaklar korkarım ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef çok haklısınız hiç özgür olamamışız.. Kızınızı korumanın en iyi yolu eğitim ama sadece sizin vereceğiniz eğitim değil elbette yeni anne babaların hepsine düşen bir görev bu.. Diliyorum bilinçleniriz 10 yıl iyimser bile bence..

   Sil
 8. Çalıştığım köy, Özgecan'ın okuduğu Çağ Üniversitesi'ne 5 km mesafede. Ben ve iş arkadaşlarım, öğrencilerim bu olayı içimizde hissettik. Pazartesi okula siyahlar içinde gittik. Tüm kız öğrencileri yemekhaneye topladık. Rehberlikçi arkadaşımla ben kızlarla konuştuk. Köylerde en büyük sorun ensest. Ve ne yazık ki çocuklar korkudan ve utançtan bunu dile getiremiyorlar. Bu konularla ilgili örnekler vererek kızları uyardık. Ben de çocukken aile içi (kuzen) tacize maruz kaldığım ve annem babam bana inanmaz diye düşünüp sakladığımı hatırladım. Sakladıkça olay büyüdü. Çocuklara benzer şeyler yaşarlarsa bize gelip anlatmaları gerektiğini ve en önemlisi bunlardan utanması gerekenin kendileri olmadığını anlattık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi öğretmenlerin sayısı çoğalsa keşke! Sen anlattıkça diyorum ki "hala umut var" üç maymunu oynamayan empati kurabilen sen ve senin gibiler sayesinde diliyorum ki azalacak bu tarz insanlık dışı haller... Siyahlarla okula gitmeniz bile o kadar güzel bir tepki olmuş ki onu dahi yapmayanlar var :( Doğru söylüyorsun uğradığımız tacizleri saklamak gibi bir adetimiz var sanki ayıp bizim ayıbımız...

   Sil

"Güzel yazı, emeğinize sağlık, benim sitem de şu ben de beklerim, bu bir otomatik yorumdur" tarzı sadece yorum yapmış olmak ve link bırakmak amacıyla yapılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Alakanıza teşekkürler :)